'The Shape of Water' Named Best Picture at the 90th Academy Awards

'The Shape of Water' Named Best Picture at the 90th Academy Awards

Mar 05, 2018

The Shape of Water won the Oscar for Best Picture at the 90th Academy Awards, one of the few surprises of this year's ceremony. Additionally, the movie won for Best Production Design, Best Original Score and Best Director, for Guillermo del Toro's incredible vision. With just four wins, the fantasy drama was the most honored film of the night. 

Other big multiple winners included Three Billboards Outside Ebbing, Missouri, which saw Frances McDormand named Best Actress and Sam Rockwell named Best Supporting Actor; Darkest Hour, which won Best Makeup and Hairstyling and Best Actor for Gary Oldman's lead performance; Coco, which was named Best Animated Feature and recipient of the Best Original Song award for "Remember Me"; Dunkirk, which won for Best Editing, Best Sound Editing and Best Sound Mixing; and Blade Runner 2049, which won for Best Cinematography and Best Visual Effects.

Speaking of the cinematography win for the Blade Runner sequel, that was Roger Deakins finally taking home an Oscar on his record 14th nomination. And speaking of the Makeup and Hairstyling win, Kazuhiro Tsuji became the first Asian person ever to be honored in that category. Jordan Peele, meanwhile, became the first African American to win an Oscar for Best Original Screenplay.

Among the other milestones of the night, a Netflix feature film finally won an Oscar, with Icarus being named Best Documentary Feature (Netflix won its first Oscar last year with the documentary short The White Helmets). Also, Call Me By Your Name screenwriter James Ivory became the oldest winner ever, at age 89.

 

See all the winners highlighted in bold below.

BEST PICTURE
Call Me By Your Name
Darkest Hour
Dunkirk
Get Out
Lady Bird
Phantom Thread
The Post

The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

BEST ACTRESS
Sally Hawkins, The Shape of Water
Frances McDormand, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Margot Robbie, I, Tonya
Saoirse Ronan, Lady Bird
Meryl Streep, The Post

BEST ACTOR
Timothée Chalamet, Call Me By Your Name
Daniel Day-Lewis, Phantom Thread
Daniel Kaluuya, Get Out
Gary Oldman, Darkest Hour
Denzel Washington, Roman J. Israel, Esq.

BEST SUPPORTING ACTRESS
Mary J. Blige, Mudbound
Allison Janney, I, Tonya
Lesley Manville, Phantom Thread
Laurie Metcalf, Lady Bird
Octavia Spencer, The Shape of Water

BEST SUPPORTING ACTOR
Willem Dafoe, The Florida Project
Woody Harrelson, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Richard Jenkins, The Shape of Water
Christopher Plummer, All the Money in the World
Sam Rockwell, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

BEST DIRECTOR
Christopher Nolan, Dunkirk
Jordan Peele, Get Out
Greta Gerwig, Lady Bird
Paul Thomas Anderson, Phantom Thread
Guillermo del Toro, The Shape of Water

BEST ADAPTED SCREENPLAY
Call Me By Your Name, James Ivory
The Disaster Artist, Scott Neustadter and Michael H. Weber
Logan, Scott Frank, James Mangold, Michael Green
Molly’s Game, Aaron Sorkin
Mudbound, Virgil Williams and Dee Rees

BEST ORIGINAL SCREENPLAY
The Big Sick, Emily V. Gordon and Kumail Nanjiani
Get Out, Jordan Peele
Lady Bird, Greta Gerwig
The Shape of Water, Guillermo del Toro and Vanessa Taylor
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri, Martin McDonagh

BEST ORIGINAL SCORE
Dunkirk
Phantom Thread
The Shape of Water
Star Wars: The Last Jedi
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

BEST ORIGINAL SONG
“Mighty River,” Mudbound
“Mystery of Love,” Call Me By Your Name
“Remember Me,” Coco
“Stand Up For Something,” Marshall
“This Is Me,” The Greatest Showman

BEST CINEMATOGRAPHY
Blade Runner 2049
Darkest Hour
Dunkirk
Mudbound
The Shape of Water

BEST PRODUCTION DESIGN
Beauty and the Beast
Blade Runner 2049

Darkest Hour
Dunkirk
The Shape of Water

BEST COSTUME DESIGN
Beauty and the Beast
Darkest Hour
Phantom Thread

The Shape of Water
Victoria & Abdul

BEST VISUAL EFFECTS
Blade Runner 2049
Guardians of the Galaxy Vol. 2
Kong: Skull Island
Star Wars: The Last Jedi
War for the Planet of the Apes

BEST FILM EDITING
Baby Driver
Dunkirk
I, Tonya
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

BEST MAKEUP AND HAIRSTYLING
Darkest Hour
Victoria & Abdul

Wonder

BEST SOUND EDITING
Baby Driver
Blade Runner 2049

Dunkirk
The Shape of Water
Star Wars: The Last Jedi

BEST SOUND MIXING
Baby Driver
Blade Runner 2049
Dunkirk
The Shape of Water
Star Wars: The Last Jedi

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM
A Fantastic Woman, Chile
The Insult, Lebanon
Loveless, Russia
On Body and Soul, Hungary
The Square, Sweden

BEST ANIMATED FEATURE FILM
The Boss Baby
The Breadwinner
Coco
Ferdinand
Loving Vincent

BEST ANIMATED SHORT FILM
Dear Basketball
Garden Party
Lou
Negative Space
Revolting Rhymes

BEST LIVE-ACTION SHORT FILM
DeKalb Elementary
The Eleven O’Clock
My Nephew Emmett
The Silent Child
Watu Wote/All of Us

BEST DOCUMENTARY SHORT SUBJECT
Edith and Eddie
Heaven Is A Traffic Jam on the 405
Heroin(e)
Knife Skills
Traffic Stop

BEST DOCUMENTARY FEATURE
Abacus: Small Enough to Jail
Faces Places
Icarus
Last Men in Aleppo
Strong Island

 
Congratulations to all the winners!

Categories: News, Awards
blog comments powered by Disqus
Advertisement

Facebook on Movies.com